poniedziałek, 10 grudnia 2012

INNY-TAŃSZY puder dla niemowląt.

W ostatnim czasie bardzo dużo słyszy się na temat alergii na puder. Od kilku mam maluszków słyszałam że na takie alergie najlepsza jest zwykła mąka ziemniaczana. więc zaczęłam stosować TEN TAŃSZY PUDER :) co dziwne bo nie wierzyłam w to cudowne działanie mąki ziemniaczanej zaskoczyłam się bo skóra mojej córci szybko zmienia kolor na prawidłowo blady. Więc wsypałam mąkę do pudełeczka po pudrze dla niemowląt i stosuję.

poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Ząbkowanie :)

Kiedy wychodzą ząbki
Autorem artykułu jest Magdalena  Panol


Ząbkowanie, to normalny etap rozwoju uzębienia u dziecka, ale w większości przypadków bardzo nieprzyjemny. Maluchy reagują płaczem, są niespokojne i marudne, mają rozpulchnione dziąsła.
U większości dzieci pierwsze ząbki pojawiają się w 6 mies. życia, ale bywa też tak, że u niektórych dzieci pokazują się dopiero po skończeniu roku, a niektóre dzieci mają sporo zębów już w 10 mies. życia. Pojawienie się pierwszych ząbków przebiega inaczej u każdego maluszka – kolejność ich wyrzynania też może się różnić. Do trzeciego roku życia dziecko powinno mieć już komplet ząbków. Typowymi objawami ząbkowania są:
- ślinienie się
- wkładanie piąstek do buzi
- stan podgorączkowy
- luźne stolce albo zatwardzenia
- zapalenie ucha
- niespokojny sen
- rozpulchnione dziąsła
-płacz
   Niektóre dzieci przechodzą ząbkowanie łagodnie – jeszcze w zależności, które ząbki wychodzą. Przy jedynkach i dwójkach może być spokojnie, tzn. bez płaczu i gorączki, ale np. z zatwardzeniem, a przy następnych ząbkach może być gorzej – rozwolnienie, płacz, stan podgorączkowy.
  Jak uśmierzyć ból? Podawać dziecku schłodzone gryzaki, szczoteczko-gryzaki, jak nie chce gryzaków, to schłodzoną marchew albo jabłko w całości obrane ze skórki albo masować dziąsełka silikonową szczoteczką nakładaną na palec. Obolałe dziąsełka można posmarować też żelem do dziąseł, który chłodzi i lekko znieczula. Dla spokojnego snu maluszka można podać lek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. "Kiedy wychodzą ząbki nasze pociechy miały śliczne i zdrowe ząbki musimy dbać o nie od samego początku. Dziąsełka, a potem pierwsze ząbki należy przemywać gazą zmoczoną w przegotowanej wodzie albo pastą dla dzieci bez fluoru.  

Artykuł pochodzi z serwisu
"http://artelis.pl/artykuly/39552/kiedy-wychodza-zabki">www.Artelis.pl

niedziela, 19 lutego 2012

Jak ubrać niemowlę. cz 2.

Kupując ubranka dla dzieci warto pamiętać tez o pajacykach - to najwygodniejszy strój do spania dla maluszka. Nie ma gumek, tasiemek- więc nic nie uciska ciałka. Nawet jeśli malec się rozkopie- nie zmarźnie, bo pajacyk szczelnie go okrywa. Na chłodne dni- najlepszy jest pajacyk z długimi rękawami i nogawkami zakończonymi stopkami. Zapinany na całości na napy pozwala łatwo go zdjąć i założyć czy zmienić pieluchę. Może służyć też jako ubranko dzienne zakładane na body. Pajacyk uszyty z weluru- to doskonały ubiór wierzchni.

Modny i praktyczny rampers czyli letni pajacyk to doskonały element garderoby na ciepłe dni. Wygodny w obsłudze dzięki dobrze rozmieszczonym zapięciom- łatwo go zdjąć i założyć, co przyspiesza przebieranie niecierpliwego maleństwa. Doskonale przytrzymuje pieluszkę.
Jeszcze skarpetki– zapewniają ciepło małym nóżkom, te z abeesem dodatkowo zabezpieczają przed upadkiem. Są tez paputki- ręcznie dziergane ogrzeją małe stopy, a te ze skórzaną podeszwą ułatwią chodzenie - skorka zapobiega ślizganiu się. Obowiązkowo czapeczka- często do kupienia w zestawach, okrywa uszka wrażliwe na przewianie i chroni maleńką główkę.

A na wierzch? Welurowe, czy polarkowe zestawy- bluza rozpinana, często z kapturem, do tego wygodne spodenki na gumeczce. Miękki i przyjemny strój nie krępuje ruchów i wygląda zgrabnie , bo o nich tu mowa, to doskonały element uzupełniający garderobę dziecięcą. Dla dzieci tych mniejszych i większych takie ubranka jest dresy to przede wszystkim wygoda.
Obecnie można kupić ubranka dla niemowląt wykonane z wysokiej jakości bawełny posiadającej wymagane atesty i malowane bezpiecznymi farbami.

Tekst pochodzi ze strony arteris.pl

sobota, 18 lutego 2012

Jak ubrać niemowlę. cz 1.

Ubieranie niemowląt może niekiedy stanowić dylemat. Czy ubrać body, czy kaftanik, rajstopki, czy śpioszki... Co warto mieć w szafie maluszka?
 Ubieranie niemowląt może niekiedy stanowić dylemat. Czy ubrać body, czy kaftanik, rajstopki, czy śpioszki...
Co warto mieć w szafie maluszka? Body niemowlęce są niezastąpione na każda porę roku. I te z długim i z krótkim rękawkiem, a nawet na ramiączkach.Dla najmłodszych- body rozpinane- zakłada się je bez problemu i bez obawy na malutkie ciałko. Body doskonale zakrywają plecki, przytrzymują pieluszkę, nie krępują ruchów. Producenci prześcigają się we wzornictwie- paski, kropki, kratka, wzory marynarskie, dla marynarza, policjanta, strażaka. Są tez body z napisami- kocham mamę, tatę, babcię, dziadka.

Kaftanik i koszulka niemowlęca są najlepsze dla noworodka i małego niemowlęcia – łatwo je założyć, nie przylegają mocno do ciałka i nie drażnią niezagojonego pępka. Kaftanik -zapinany z przodu na zatrzaski, czy guziczki. Koszulka często wiązana, czy też z napą i wiązaniem. Koszulki i kaftaniki są wręcz niezastąpione w garderobie noworodków i niemowląt.
Podobnie śpioszki - idealny strój dla leżącego niemowlęcia. Zapina się je na ramionach, więc nie uwierają i nie uciskają brzuszka . Są luźne - dziecko nie poci się w nich, ale też nie marźnie, bo dobrze okrywają małe plecki. Te rozpinane wzdłuż nogawek umożliwiają szybką zmianę pieluszki u niemowląt Podobnie śpioszki- doskonale zakrywają plecki. Wskazane dla niewędrujących maluszków zarówno w ciągu dnia, jak i do spania. Dla raczkujących- w dzień bawełniane rajstopki, by umożliwiały swobodne ruchy maluszka.
  Tekst pochodzi ze strony arteris.pl

piątek, 17 lutego 2012

Ubieramy niemowlaka.

Wielu rodziców narzeka, że nie daje sobie rady z ubieraniem swoich pociech. Kiedy są zupełnie małe, usztywniają nóżki i kurczą rączki. Trudno włożyć taka małą rączkę w rękawek, a nóżka nie chce się zgiąć i zanurkować do nogawki. Koszulka się ściąga, a zakładanie czapeczki śni nam się po nocach. To jeszcze nic, bo kiedy maluchy podrosną i mogą się już przemieszczać, żadna siła nie zatrzyma ich na przewijaku, a ubieranie zaczyna wyglądać jak gonienie króliczka. Tym bardziej, że często robimy to strasznie szybko, żeby “zdążyć na czas”, albo bo maluch krzyczy. To z reguły potęguje jego protest, a nam utrudnia zadanie.Ubranka dla niemowląt są przeróżne a mimo to ubieranie jest pełne zasadzek. Zazwyczaj po założeniu jednego rękawka, nie wiemy, jak przełożyć ubranko pod dzieckiem, aby założyć je na drugą rączkę. Niewiele myśląc większość z nas podkłada rękę pod plecki dziecka, podnosząc je do góry i szybko przeciska bluzeczkę pod maluchem. Nawet jeżeli zrobimy to szybko, takie bezustanne podnoszenie dziecka w górę i w dół jest nieprzyjemne, a na dodatek trudne.


Ubranka dla niemowląt wybieraj z cieniutkiej bawełny, bez żadnych wiązań. Tasiemki mogą uwierać, a noworodek to prawdziwa księżniczka na ziarnku grochu. Jego skóra jest niezwykle wrażliwa na najmniejsze nawet nierówności. Pamiętaj, że nowe ubranka dla dzieci mogą być podczas produkcji nasączone zmiękczającymi środkami chemicznymi. Dlatego zanim w cokolwiek ubierzesz malca, musisz to wyprać, wypłukać a następnie wyprasować.
Ważne: Ubranka na pierwsze tygodnie życia malca kup jeszcze przed porodem. Potem nie będzie na to czasu! Wybierając maleńkie kaftaniki i body, pamiętaj, że skóra niemowlęcia jest cienka i pozbawiona warstwy rogowej, dlatego łatwo ulega podrażnieniom. Spowodować je mogą ubranka, a także twarde zatrzaski lub nieodpowiedni proszek do prania.
Tekst pochodzi ze strony arteris.pl

czwartek, 16 lutego 2012

Gimnastyka dla niemowląt.

Gimnastyka dla niemowląt? - pewnie, że tak. Oczywiście musimy mu w tym pomóc. Taka gimnastyka pobudza układ trawienny maluszka, łagodzi kolkę niemowlęcą.

Czy niemowlę może się gimnastykować?

Pewnie, że tak! Oczywiście musimy mu w tym pomóc. Taka gimnastyka pobudza układ trawienny maluszka, łatwiej się wypróżnia i odgazowuje. Jest to też dobry sposób na łagodzenie kolki niemowlęcej. Ja gimnastykuję naszą córeczkę odkąd skończyła około 4 tygodnie. Jest to nasz codzienny poranny rytuał razem z przewijaniem i inną pielęgnacją.Gimnastyka trwa około 5 minut i jest bardzo prosta do wykonania. Pamiętaj, aby nic nie wykonywać na siłę! Najlepiej, aby dziecko miało na sobie jak najmniej ubranek, może być nagie, ale musimy pamiętać, że tylko, gdy w pomieszczeniu jest około 24-25 stopni C.

Zaczynamy!

1. Chwytamy dłonie w nasze dłonie i delikatnie potrząsamy rączkami, aby je rozluźnić.
2. Teraz 9 razy naprzemiennie przekładamy rączki wzdłuż ciała (jedna do góry, druga na dół).
3. Następnie 9 razy naprzemiennie krzyżujemy rączki na klatce piersiowej.
4. Przechodzimy do nóżek i też delikatnie potrząsamy, aby je rozluźnić.
5. Chwytamy osobno nóżki w kostkach i naprzemiennie krzyżujemy 9 razy.
6. Teraz łączymy na chwilę stópki. Uwaga! Jeśli twoje maleństwo nie miało jeszcze badania usg bioderek pomiń to ćwiczenie.Dotyczy to również kolejnego ćwiczenia.
7. Teraz przez chwilę wykonaj nóżkami “rowerek”(nóżki muszą być ułożone równolegle do siebie)..
8. 4 razy dociśnij zgięte w kolankach nóżki do brzuszka (też ułożone równolegle do siebie).
9. Chwyć zgiętą w kolanku prawą nóżkę i połącz ją z lewą rączką. Powtórz 6 razy.
10. Teraz w ten sam sposób, ale łączy się stópka z dłonią. Też 6 razy.
11. Na koniec 6 razy kolanko ze zgiętą w łokciu rączką.
12., 13., 14. To samo powtórz z lewą nóżką i prawą rączką.

Gimnastyka wykonana!
Praktyki tej nauczyłam się od wykwalifikowanej instruktorki, więc jest sprawdzona!
Powodzenia!    

                                                                                                 Mamuśka dwójki dzieci.

wtorek, 14 lutego 2012

Najczęstsze choroby dziecięce.

Dzieci są szczególnie podatne na choroby i bardzo często chorują. Wynikać to może z dwóch faktów. Pierwszym z nich jest brak wrodzonej odporności na choroby. Druga przyczyną częstych zachorowań jest częsty kontakt dziecka z rówieśnikami, podczas zabawy na podwórku czy też w żłobku lub przedszkolu wystarczy jedno chore dziecko aby zarazić większą grupę. Najczerwieńszymi chorobami dziecięcymi są angina, krztusiec, odra, oraz ospa wietrzna. Podobnie jak powyżej wymienionych dolegliwości wywołanych bólem dziecięce choroby różnią się od siebie objawami.


Angina charakteryzuje się przede wszystkim wysoką gorączką, bólami głowy oraz trudnościami oraz bólem podczas przełykania co skutkuje niechęcią dziecka do jedzenia. Powiększone są również węzły chłonne w okolicach żuchwy.
Krztusiec zwany również kokluszem charakteryzuje się przede wszystkim objawami przeziębienia we wczesnym stadium choroby natomiast nieustającym kaszlem dziecka, krwawieniem w okolicach dziąseł oraz wymiotami w późniejszych stadiach choroby. Krztusiec jest przenoszony drogą kropelkową. W celu zapobiegnięcia jego wystąpienia dziecko szczepione jest 3 dawkami szczepionek w drugim, pomiędzy trzecim a czwartym, oraz w piątym miesiącu życia.
Odra charakteryzuje się przede wszystkim katarem, suchym kaszlem, wysoką gorączką oraz wysypka na całym ciele. Jest to choroba wirusowa przenoszona droga kropelkową, którą dziecko może się bardzo łatwo zarazić. Powikłania tej choroby mogą prowadzić do innych groźnych dolegliwości jak na przykład zapalenie ucha środkowego lub zapalenie płuc. Dziecko w trakcie choroby powinno być izolowane.
W przypadku ospy wietrznej pojawiającymi się objawami są przede wszystkim swędząca wysypka gorączka, bóle gardła i mięśni. Choroba ta rozprzestrzenia się bardzo szybko drogą kropelkową lub dotykową. Podczas ospy wietrznej należy poświęcić szczególną uwagę temu aby dziecko nie rozdrapywało pojawiających się na skórze pęcherzyków ponieważ może to prowadzić do groźnych infekcji skóry oraz powstawania brzydkich blizn.

Zdrowie dziecka jest najważniejsze dlatego też każdy rodzic powinien potrafić rozpoznać kiedy jego pociecha cierpi. Podczas podejrzeń choroby należy podejmować niezbędne kroki a przede wszystkim skontaktować się z lekarzem.

poniedziałek, 13 lutego 2012

Rozpoznawanie dolegliwości dziecięcych.


W związku z niemożliwością werbalnej komunikacji objawów chorób różnego rodzaju przez dziecko konieczna jest obserwacja zachowań, które mogą odbiegać od normy. Do najczęstszych dolegliwości dziecięcych są różnego rodzaju bóle takie jak ząbkowanie, zapalenie ucha środkowego, kolka jelitowa jak również bóle pourazowe. Każda z tych dolegliwości wywołuje ból jednakże są one komunikowane przez dziecko w inny sposób.

Bolesne ząbkowanie sygnalizowane jest przez dziecko poprzez wkładanie do buzi przez dziecko różnych przedmiotów w tym również rączek do buzi. Konieczne jest przede wszystkim z zapobieganie, aby dziecko wkładało brudne przedmioty ponieważ skutkować to może wystąpieniem groźnych infekcji.

Podczas wystąpienia u dziecka zapalenia ucha środkowego można zaobserwować między innymi takie zachowania jak pocieranie główką o podłoże, częste kierowanie rączek w stronę uszu oraz nadmierny i nieostający płacz. Do charakterystycznych objawów tej choroby należą wysoka, sięgająca 40 stopni Celsjusza gorączka oraz wymioty. Nieodpowiednio leczone zapalenie ucha środkowego prowadzić może do występowania groźnych dla zdrowia dziecka powikłań.

Bardzo często występującą dolegliwością dziecięcą jest kolka jelitowa. Przyczyna jej występowania nie jest znana. Pojawia się najczęściej w drugim lub trzecim tygodniu życia dziecka i znika w okolicach 4 miesiąca. Najczęściej obserwowanymi zachowaniami dziecka towarzyszącymi kolce jelitowej są nieustający, trudny do uspokojenia płacz oraz podkurczanie przez dziecko nóżek i napinanie brzuszka. Aby złagodzić ból dziecka należy podawać mu przede wszystkim leki uspokajające oraz leki rozkurczające jelita. Ich dobór oraz sposób podawania i dawkowanie powinny być konsultowane z lekarzem.

Bardzo często u dziecka szczególnie w okresie nauki chodzenia mogą pojawić się dolegliwości pourazowe. W przypadku takiego urazu należy przede wszystkim zachować spokój i nie pokazywać nadmiernych emocji. Dziecko znacznie łatwiej się wtedy uspokaja. W przypadku pojawienia się takich objawów u dziecka jak obrzęk lub opuchlizna a także wymioty i omdlenia konieczna jest wizyta u lekarza.
tekst pochodzi ze strony arteris.pl

sobota, 11 lutego 2012

Choroba dziecka.

Spośród wielu wartości dla każdego rodzica najważniejszą jest zdrowie jego dziecka Każdorazowo choroba dziecka ma znaczący wpływ na zmianę trybu życia wszystkich członków rodziny. wszyscy członkowie rodziny angażują się w chorobę dzieląc między siebie obowiązki takie jak podawanie leków czy wizyty u pediatry.


Każdy z rodziców powinie nauczyć się przede wszystkim rozpoznawać różnego rodzaju sygnały dawane przez dziecko oraz objawy pojawiające się w wyniku wystąpienia konkretnych chorób u dziecka. Niezbędna jest również podstawowa wiedz na temat profilaktyki i zapobiegania występowaniu chorób u dzieci jak również wiedza na temat koniecznych do podjęcia działań w wypadku wystąpienia choroby. Nie oznacza to, że rodzic powinien w całości zastąpić lekarza. Wizyty u pediatry są niezbędne. Do rodzica należy wiedzieć kiedy należy udać się do lekarza.



Do najbardziej powszechnych niepokojących sygnałów dawanych przez dziecko należą przede wszystkiemu jego ciągły, trudny do uspokojenia płacz, brak snu i brak apetytu a także skrajne zachowania dziecka takie jak apatia lub nadmierne pobudzenie. Zagrożone zdrowie dziecka mogą sygnalizować również takie objawy jak bóle, gorączki, nadmierne pocenie się oraz dreszcze.

czwartek, 9 lutego 2012

Jak się opiekować dzieckiem z biegunką i wymiotami.

Jeśli nasze dziecko robi wodniste kupki, a dodatkowo występują gorączka i wymioty, jest duże prawdopodobieństwo odwodnienia. W TAKIM WYPADKU NALEŻY SZYBKO SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM. Po zbadaniu dziecka i postawieniu diagnozy, zleci właściwe postępowanie. Mimo diagnozy najważniejsze jest nawadnianie dziecka:


- Należy podawać płyn ( najlepiej z elektrolitami, można nabyć w aptece )chłodny w małych porcjach- po 2-3 łyżeczki co kilka minut. Większe ilości ciepłego płynu mogą wspomagać wymioty.
- Jeśli lekarz przepisze leki przeciw gorączkowe, zwracaj uwagę czy dziecko nie zwróciło syropu lub nie wydaliło czopka.
- Nie podawaj leków przeciw wymiotnych i przeciwbiegunkowych bez konsultacji z lekarzem.
- Obserwuj czy dziecko nie zaczyna wymiotować.
* miej pod ręką miseczkę i ręcznik oraz czyste ubranka
* zadbaj o bezpieczną pozycję pod czas snu, by nie dopuścić do zadławienia wymiocinami.
- Jak najszybciej zmieniaj zabrudzone pieluszki, by uniknąć odparzeń
* myj pupę pod bieżącą wodą
* zaopatrz się w maści na odparzenia.
-Spróbuj od izolować chore dziecko od innych domowników zwłaszcza rodzeństwa, by uniknąć ich zakażenia.

środa, 8 lutego 2012

Szósty zmysł.

Szósty zmysł.
Jeśli twoje dziecko domaga się noszenia na rękach, bujania, kołysania – nie odmawiaj mu! Dzięki temu stymulujesz jego zmysł równowagi, a to jest potrzebne do prawidłowego rozwoju. Ale od początku.
Szóstym zmysłem nazywamy ośrodek równowagi (układ przedsionkowy) znajdujący się w uchu środkowym. To on sprawia, że czujemy przyciąganie ziemskie, możemy panować nad swoim ciałem, przyjmujemy różne pozycje. Umacnia układ nerwowy, pomaga przyjmować bodźce odbierane przez inne zmysły. Ma wielkie znaczenie dla rozwoju fizycznego(chodzenie, koordynacja ruchowa) i umysłowego twojego dziecka. Naukowcy twierdzą, że dobrze funkcjonujący układ przedsionkowy wpływa na uczenie się, rozwój mowy, koncentrację, a także czytanie i pisanie.

poniedziałek, 6 lutego 2012

Wzrok.

Noworodek ma bardzo ograniczone zdolności wzrokowe, widzi bardzo nieostro. potrafi jednak skupić się na jednym przedmiocie. Najlepiej widzi z odległości 20-30 centymetrów, dlatego uwielbia jak się nad nim pochylać i mówić do niego. Około 2-3 miesiąca zapamiętuje rysy twarzy rodziców. Wzrok malca wyostrza się po 8 miesiącu życia.
Widzenie barw:
-1 miesiąc -żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, turkus, niebieski, seledynowy, purpurowy
-2 miesiąc - odróżnia barwę żółtą od zielonej
-3 miesiąc - odróżnia barwę żółtą od czerwonej
-ok 4 miesiąca - jak u dorosłego człowieka.

niedziela, 5 lutego 2012

Słuch.

Dzieciaczki lubią też spokojną, wesołą muzykę. Kołysanki które teraz śpiewamy naszym dzieciom na dobranoc będą wracać w myślach naszych dzieci jako najpiękniejsze wspomnienia.
Rozwój słuchu:
    0-3 miesiące- maluszek reaguje na głośne dżwięki  "ODRUCHEM  MORO " - inaczej zwany odruchem obejmowania -występujący w odpowiedzi na gwałtowną zmianę położenia ciała noworodka, nagły hałas, ostry dżwięk. Noworodek reaguje energicznym wyprostowaniem rąk i nóg, wygięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy do tyłu, po czym zaciska pięści, a odrzuconymi wcześniej na boki rękami wykonuje powolny ruch objęcia klatki piersiowej. Nazwa pochodzi od nazwiska austriackiego pediatry Ernesta Moro.
   3-4 miesiące -łatwo odnajduje żródło dżwięku odwraca główkę w stronę z której dobiega hałas.
   4-6 miesięcy- łączy intonację głosu z sytuacją, którą widzi, np wyczuje zdenerwowanie rodzica.
   6-9 miesięcy - zaczyna świadomie eksperymentować z wydawaniem dżwięków.
   9-12 miesięcy - nie tylko słyszy ale i rozumie proste polecenia. reaguje na swoje imię.

czwartek, 2 lutego 2012

Słuch.

Nasz maluszek ma świetny słuch. Doskonale rozróżniają barwy dżwięków lepiej niż dorośli reagują na wysokie tony. Z czasem ta cecha zanika i tylko nie liczni są nią obdarzeni na stałe. Odkryto że do piątego roku życia dzieci patrzą na świat słuchem niż wzrokiem. Nasze maleństwo przepada za stukaniem, pukaniem przedmiotami o stół, wybierze raczej zabawkę która wydaje jakieś dżwięki niż tę cichą dlatego należy stymulować jego rozwój przez pokazywanie różnych dżwięków.

środa, 1 lutego 2012

Smak.

Słodki smak jest zdecydowanie atrakcyjniejszy niż kwaśny czy gorzki zarówno dla dorosłych jak i noworodków. Maluszek poznaje słodki smak. Prawdopodobnie wody płodowe są słodkie jak mleko mamy. Dziecko potrafi poznać słony smak lecz nie wyczuwa gorzkiego czy kwaśnego. Najważniejsze że dziecko nie wie jeszcze czego nie lubi a co może mu smakować. Dlatego warto jak dziecko jest gotowe na rozszerzenie diety podawać różne smaki i nie kierować się swoimi upodobaniami. Należy pamiętać że zmysł smaku stymuluje mózg malca.

wtorek, 31 stycznia 2012

Węch.

Już zostało sprawdzone że niemowlęta reagują na zapachy :
- truskawki i wanilia- wywołują pogodny wyraz twarzy i ogólne zadowolenie.
- zapach zgniłych jajek- powstaje grymas.
Zmysł węchu to u dziecka pomocnik w odkrywaniu świata. Maleństwo poznaje zapach mamy i to go uspokaja. Czując inne zapachy uczy się, zapamiętuje; odróżnia co nowe i to co dobrze znane.

poniedziałek, 30 stycznia 2012

Zmysły maluszka ( dotyk ).

DOTYK.
Dziecko jest wrażliwe na dotyk już w łonie matki. W pierwszych chwilach dziecko poznaje świat przez dotyk. Oczami naszego dziecka jest całe ciało. Maleństwo tworzy obraz danych obiektów za pomocą dotyku. dlatego trzeba pomagać dziecku w poznawaniu świata. Z każdym dniem maluszek jest bardziej ciekawy i za pomocą rączek, ust i języka poznaje otaczający je świat. To ważne aby dziecko miało styczność z różnymi kształtami, materiałami, to pomaga w poznaniu świata. Maluszki uwielbiają delikatny dotyk i masaże. 

niedziela, 29 stycznia 2012

Zmysły maluszka.

Od momentu urodzenia dziecko czuje, słyszy, patrzy i dotyka. W taki swój indywidualny sposób tworzy obraz otaczającego je świata. Często dorośli nie mają pojęcia jak może się różnić postrzeganie świata malca od naszego. Często zapominamy że to co dla nas jest codziennością i rzeczą oczywistą dla naszego dziecka jest nowe, ciekawe, niepojęte, zadziwiające a nawet przerażające. Noworodek poznaje świat na początku za pomocą dotyku, węchu i słuch gdyż zmysły smaku i wzroku wykształcają się trochę póżniej.

sobota, 28 stycznia 2012

Kilka rad na kolkę niemowlęcą.

Kolka niemowlęca to zmartwienie większości rodziców. Pojawia się między 2 a 6 tygodniem życia maluszka. -Najpopularniejszym sposobem na tę przypadłość jest masaż małego brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
-Następny sposób to ogrzanie brzuszka ciepłym ręcznikiem lub tetrową przeprasowaną pieluszką które kładziemy dziecku na ubranko.
-Można też usiąść w fotelu ( najlepiej bujanym ) trzymając dziecko na przedramieniu tak aby głowa była wyżej niż reszta ciała i delikatnie się bujaj.
-Pomaga także jeśli położy się maleństwo tak aby brzuszkiem dotykało naszego brzucha ( dziecko lubi słyszeć bicie naszego serca bo ten dżwięk słyszało przez ostatnich kilka miesięcy ciąży ) a ciepło naszego ciała uspokaja maluszka i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Można też masować dziecko delikatnie po pleckach.
-Oraz podając herbatkę z kopru włoskiego którą można podawać już od 2 tygodnia życia malca.

piątek, 27 stycznia 2012

Jeśli dziecku się ulewa z buzi.

Nie wiadoma jest ostateczna przyczyna ulewania się z buzi niemowlętom. Może to być oznaka przekarmiania dziecka.
Może to być nieodpowiednia technika karmienia piersią. Przy tendencji do ulewania należy karmić dziecko z uniesioną główką i klatką piersiową.
Może to także być nie odpowiednio dobrany do wieku dziecka smoczek do karmienia. Jeśli smoczek ma za mały otwór, maluszek mocno ssie i połyka powietrze. Także jak otwór jest za duży to dziecko wraz z mlekiem połyka powietrze.
Jeśli ulane mleko zalało szyję dziecka trzeba miejsce te przemyć wodą, ponieważ to miejsce może się odparzyć. Zalane mlekiem ubranko należy zmienić ponieważ dziecko będzie brzydko pachniało. Ponieważ ulewające się mleko jest już częściowo przetrawione więc ma kwaśny zapach.

czwartek, 26 stycznia 2012

Jeśli dziecku się ulewa z buzi.


Jeśli naszemu dziecku się ulewa z buzi ( nawet jeśli nie ) to należy dziecko po jedzeniu podnieść je do pozycji pionowej ( ja lekko klepie po pleckach ) wtedy szybciej się odbija ( moja córa potrafi to zrobić bardzo wymownie ) często dziecko jedząc potrafi zrobić kupkę a panuje takie przekonanie że nie można przebierać dziecka pół godziny po karmieniu, bo wtedy podnosimy dziecku nogi i się ulewa. Ja nie czekam jak zrobi kupkę to zmieniam pieluszkę bo już się przekonałam że ja mogę poczekać ale moja córka zasypia po jedzeniu a póżniej trzeba ją budzić w trakcie snu. Często dziecko jest wyrwane ze snu i dużo marudzi. Jeśli jednak zostawimy dziecko z kupką to po np. 2 godzinach pupka jest już zaczerwieniona.

środa, 25 stycznia 2012

Wędzidełko podjęzykowe.

Z tego co znalazłam szukając wiadomości na ten temat wiem że prędzej czy póżniej jest to potrzebne. Lepiej wcześniej niż póżniej. Ponieważ większe dziecko ma więcej problemów z zaakceptowaniem nowej sytuacji a często nauczy się prawidłowej wymowy w takiej sytuacji jaka jest a potem musi się uczyć na nowo ( z uwolnionym już językiem z tego co się orientuję  to musi być jak z kolczykiem na języku lub rozdwojeniem końcówki języka. Więc lepiej zaoszczędzić tego naszym dzieciom.

wtorek, 24 stycznia 2012

Wędzidełko podjęzykowe.

Tak wygląda przerośnięte wędzidełko języka. Dotyczy to też mojej córeczki, więc szukałam więcej informacji na ten temat. Okazało się że ten problem dotyka jedno dziecko na 2 tysiące urodzin.


Mam dwójkę dzieci i ponieważ pierwsze urodziło się z 2 dwoma dolnymi jedynkami już wyrośniętymi z dziąseł więc u córki też szukałam tego samego, lecz znalazłam taki mały problem ale z tego co wyczytałam to jest największy przyrost bo sięga do samego czubka języka.i konieczne jest jego podcięcie.

poniedziałek, 23 stycznia 2012

Ciemiączko - kiedy zarasta?

Ciemiączko stopniowo się zmniejsza, czaszka kostnieje i głowa osiąga swoją dojrzałą formę kostną. Wielu rodziców niepokoi tempo zarastania ciemiączka. Prawidłowo ciemiączko powinno zarosnąć między 10 a  18 miesiącem życia. Jeśli dziecko jest starsze i ma nie zarośnięte ciemiączko świadczy to o niedoborze witaminy D3 tak ważnej przy budowie tkanki kostnej, o wodogłowiu lub genetycznych czy hormonalnych zaburzeniach kostnienia. Dziecko wymaga wtedy szerszej diagnostyki i leczenia. Proces zarastania ciemiączka jest kontrolowany podczas każdej wizyty poprzedzającej szczepienie malca.

niedziela, 22 stycznia 2012

Ciemiączko.

Gdy ciemiączko jest zapadnięte, nie tylko wyczuwalnie lecz widocznie jest to objaw towarzyszący odwodnieniu organizmu. Przeciętnie z powodu biegunki lub obfitych wymiotów. Takiemu stanowi może także towarzyszyć bladość skóry i pierzchnięcie warg. Ponieważ odwodnienie jest dla niemowląt bardzo grożne wiec w takim przypadku należy bezzwłocznie należy udać się do lekarza.

sobota, 21 stycznia 2012

Ciemiączko.

Ciemiączko to błona pomiędzy kośćmi czaszki noworodka. Dzięki czemu duża w porównaniu do reszty ciała główka dziecka może podczas porodu przecisnąć się przez kanał rodny. Ciemiączka sprawiają że poszczególne części czaszki przystosowują się do kanału rodnego. Najwięcej uwagi wymaga ciemiączko przednie które znajduje się miedzy czołem  a czubkiem głowy, ma ono wymiary ok. 2cm na 2cm.
Ciemiączko reaguje na zmianę ciśnienia więc podczas płaczu pulsuje. Lecz długo trwałe wypukłe ciemiączko oraz gorączka u dziecka może świadczyć o zapaleniu opon mózgowych.

czwartek, 19 stycznia 2012

Rumień pieluszkowy.

Objawia się zaczerwienieniem skóry, widoczny szczególnie w fałdach i pachwinach czasem wypuszcza się dalej poza okolice "pampersa" szczególnie nasila się między 6 a 9 miesiącem życia dziecka kiedy dziecko próbuje różne nowe smaki. Jest to przypadłość o charakterze nawrotowym. Częściej pojawia się u dzieci skłonnych do alergii.
Najlepsze sposoby aby dziecko nie zachorowało na tę przypadłość.
*często zmieniamy pieluszkę
*pozwalamy dziecku na przebywanie bez pieluszki przez dłuższą chwilę
*stosujemy preparat na pieluszkowe zapalenie skóry ( najlepiej hipoalergiczny )
* czasem wystarczy zmienić rodzaj pieluszek i rumień znika na dobre
* lub zamiast pudru używamy mąkę ziemniaczaną ( sprawdzone )

środa, 18 stycznia 2012

Rumień pieluszkowy.

Rumień pieluszkowy to inaczej pieluszkowe zapalenie skóry. Dotyczy to dzieci jak sama nazwa wskazuje w okresie pieluszkowym. mechanizm powstania tej dolegliwości nie jest jeszcze do końca poznany. Wiadomo jednak że wiąże się z ciągłym kontaktem dziecka z mokrą pieluszką, nadmiernym tarciem czy brakiem dostępu powietrza do okolic pośladków. Może też wpływać na to czynnik uczulający czyli krem, puder czy nawet proszek do prania. CDN...  :)

wtorek, 17 stycznia 2012

Pleśniawki.

Pleśniawki to białe krostki przypominające twarożek. Występują one w jamie ustnej na języku i podniebieniu. Często mamy mylą pierwsze objawy pleśniawek z nalotem po mleku. Łatwo to sprawdzić wystarczy spróbować zetrzeć pleśniawka się zetrze i zacznie lecieć krew. Dziecko co raz słabiej je bo ssanie robi się bolesne. Dlatego nie trzeba czekać trzeba koniecznie rozpocząć leczenie. Najczęściej dzieci chorują ok 4 tygodnia życia ale zakażenie może też się rozwinąć w wieku 6 czy 9 miesięcy.

poniedziałek, 16 stycznia 2012

Ciemieniucha.

Wielu młodych rodziców wpada w panikę widząc na główce ich dziecka dziwną skorupkę, koloru żółtawego. Nie ma powodu do obaw tak właśnie wygląda ciemieniucha. Powstaje ona z powodu hormonów matki które są jeszcze w organiżmie malca jest to łój wydzielany przez główkę dziecka i łączący się z martwym naskórkiem. Jest to nie bolesne jedyny problem to nie estetyczny wygląd. Lecz tego też się możemy pozbyć należy ok 1godziny przed kąpielą główkę malca nasmarować oliwką i wyczesać z włosków lub tylko umyć główkę.
Występuje ona miedzy 2 tygodniem a 3 miesiącem życia.

niedziela, 15 stycznia 2012

Niemowlaki szybko potrafią wymuszać.

Dzieci szybko się uczą a szczególnie tych rzeczy które są dla nich wygodne takie jak bujanie czy noszenie na rękach. Więc trzeba ostrożnie postępować z takimi rzeczami. Ponieważ póżniej jest ciężko odzwyczaić co skutkuje tym że nie można nic w domu zrobić tylko trzeba zajmować się dzieckiem, a obiad czy sprzątanie schodzi na drugi plan lub jest odkładane na jutro.

sobota, 14 stycznia 2012

Niemowlaki szybko potrafią wymuszać.

Małe dzieci szybko się uczą wymuszać na przykład maluchy karmione piersią przepajane butelką  szybko się uczą że z butelki łatwiej jest ssać niż z piersi więc trzeba uważać bo jak się dziecko przyzwyczai do butli to póżniej ciężko jest karmić dziecko które domaga się butli.

Śmieszne maluszki.

słodki króliczek
Małe dzieci w każdym ubranku wyglądają ślicznie ale nie lubią się przebierać za to pamiątka z okresu dzieciństwa to bezcenny skarb.

piątek, 13 stycznia 2012

Języki dziecięce.

 Dzieci mają to do siebie że wszystkie dzieciaczki znają jeden wspólny język i potrafią się dogadać nawet bez słów
.
nie jednokrotnie nie trzeba dziecku mówić co się do niego czuje bo ono samo czuje emocje rodziców oraz nastroje więc chcąc aby dziecko poszło grzecznie spać trzeba mieć pogodny nastrój.

czwartek, 12 stycznia 2012

Tatuśki ;)

 Tatusiowie jak im się urodzi dziecko stają się bardzo dziecinni często robią różne głupie głupoty. Nie jedno krotnie dają sobie wejść na głowę a póżniej się dziwią że dziecko zachowuje się tak a nie inaczej.




środa, 11 stycznia 2012

Pielęgnacja maluszka.

Malutki człowiek wymaga dużo pielęgnacji a szczególnie malutka pupka która jest bardzo delikatna i wrażliwa. Noworodek jest bardzo narażony na odparzenia skóry powodowane przez działanie moczu i kupki małego dziecka. Dlatego trzeba tak często zmieniać pieluszkę.

Pępek noworodka też wymaga pielęgnacji co najmniej 2 razy dziennie trzeba przetrzeć 72% roztworem spirytusu. W przeciwnym wypadku pępuszek zaczyna ropieć i taki stan może prowadzić do pobytu dziecka w szpitalu. Po odpadnięciu suchej pępowiny należy nadal raz dziennie przecierać pępuszek przez dłuższy czas.

wtorek, 10 stycznia 2012

PIERWSZA KĄPIEL MALUSZKA.

W mieszkaniu powinno być ciepło (powyżej 22 stopni). Powinno się wcześniej przygotować ręcznik ubranko dla maleństwa oraz czapeczkę jeśli nie trzymamy dziecka w czapeczce na co dzień to po kąpieli jest to wskazane aby nie przeziębić dziecka. Płyn do kąpieli i oliwkę.
Woda powinna mieć temperaturę 36-38 stopni jeśli nie mamy termometru wkładamy do wody łokieć i sprawdzamy jeśli dla nas nie jest za ciepła maleństwo będzie tak samo uważać.Wkładamy do wody gąbkę do kąpieli maluszka i układamy tam dziecko. Wody nie powinno być dużo tak aby nasze maleństwo nie nabrało wody do uszu bo to może prowadzić do zapalenia ucha co jest bolesne. Bierzemy myjkę ja w tym celu używam zwykłą tetrową pieluchę. Musimy koniecznie umyć wszystkie fałdki naszego malca (pod paszkami pachwiny itp.) Po kąpieli  owijamy malca w ręcznik i suszymy. suchą skórę nacieramy oliwką czekamy chwilę aby wsiąkła i ubieramy we wcześniej przygotowane ubranka.

poniedziałek, 9 stycznia 2012

Typy ubranek dla niemowląt.


Niemowlaki mają:) szeroki wybór ubrań:). Moim zdaniem najlepsze są ubranka które rozpinają się w kroku, typu body z krótkim lub długim rękawem. Koszulki lub kaftaniki podwijają się i ściągają na pleckach w trakcie noszenia dziecka na rękach co zwiększa ryzyko zachorowania.






  

Na body zakładam śpioszki i wtedy mam pewność że moje maleństwo
ma komfort ruchu i się nie przegrzewa co jest największym błędem
młodych mam bo nasze maleństwo w pierwszych miesiącach życia
 wymaga ubrania tylko jedną warstwę więcej niż my dorośli.

niedziela, 8 stycznia 2012

Rodzaje smoczków dla dzieci.

smoczek do leków
 Taki smoczek też jest bardzo praktyczny, ponieważ małe dzieci nie zawsze chętnie przyjmują leki. Poprzez  taki smoczek możemy podać dziecku niezbędne lekarstwo.
łańcuszek do smoczka
Taki łańcuszek jest też potrzebny aby nasze dziecko nie zgubiło smoczka oraz w razie wypadnięcia smoczka naszemu dziecku mamy pewność że smoczek nie upadnie na podłogę i się nie ubrudzi.

Rodzaje smoczków dla dzieci.

smoczki śmieszne
 Lecz kupując naszemu dziecku taki smoczek, musimy się zastanowić czy chcemy aby nasze dziecko było wyśmiewane, przez każdego kto zobaczy je ze smoczkiem.
smoczki do inhalacji
Taki smoczek może być bardzo praktyczny gdy nasze dziecko wymaga inhalacji. możemy taki smoczek wykorzystać  nie tylko w trakcie choroby, ponieważ są rożne rodzaje olejków które możemy stosować przed snem ułatwiają one oddychanie.

Rodzaje smoczków dla dzieci.

Smoczki służą  do tego aby dziecko uspokoić.

 dziecko gdy się rodzi ma pewien instynktowny odruch ssania dzięki temu się żywi.  

sobota, 7 stycznia 2012

Jakie ubranka zabrać do szpitala?


 PAJACYK trzeba zabrać ok 2 szt.                              ROŻEK 1 szt.     

BODY 2 szt.
trzeba też zabrać pieluszki jednorazowe, chusteczki tzw. mokre czapeczkę, skarpetki, rękawiczki ( łapki-niedrapki ) i pieluszki tetrowe ( kilka ). puder lub "krem do pupci" też musimy mieć ze sobą.

jakie ubranka kupić na start?

Przeciętne maleństwo jak się rodzi to waży ok.3 do 4 kg. Dla takiego maleństwa najlepiej kupić ubranka w rozmiarze 56 co najmniej 5 kompletów. Ja kupiłam też 3 komplety w rozmiarze 62 bo już ok 6 miesiąca ciąży lekarz powiedział że będzie duże dziecko i tak właśnie się stało. przez 2 tygodnie jeszcze zakładałam ubranka na 56 ale za chwilkę zrobiły się skąpe i przydały się te na 62.

piątek, 6 stycznia 2012

Jakie wybrać pieluszki?

Ostatnio przeglądając oferty z pieluszkami zobaczyłam fajny gadżet który może być prezentem dla nowo narodzonego bobaska. Tak naprawdę można zrobić taki samemu.

Jakie wybrać pieluszki?

Pieluszki tetrowe można także stosować jako przytulankę dla naszego maluszka szczególnie jak karmimy piersią to przydaje się do podłożenia dziecku pod buzię tak aby nie ubrudziło się małe ubranko. Maleństwo lubi sobie przytulać taką pieluszkę bo wtedy czuje zapach mleka i co najważniejsze zapach mamusi. Czuje się bezpieczne  i co ważne łatwiej zasypia.

czwartek, 5 stycznia 2012

Jakie wybrać pieluszki?

pieluszki tetrowe przydają się też do tego żeby np:
-"prostować dziecku nóżki" trzeba wtedy złożyć pieluszkę na pół tak aby powstał trójkąt i owinąć ścisło wyprostowane nóżki dziecka.  Małe dzieci często mają krzywe nogi u chłopców to nie przeszkadza, lecz dziewczynki często chodzą w spódniczkach i to nie wygląda pięknie jak "pies z budą" może przebiec między nogami.
-pozbyć się tzw: "kolki" w sposób taki że prasujemy złożoną  pieluszkę tak aby była ciepła i kładziemy na malutkim brzuszku ciepło pieluszki koi ból i pozwala dziecku uwolnić gazy.
-pomóc zasnąć maleństwu jeśli nie mamy tzw: rożka możemy owinąć dziecko jak w rożku i wtedy dziecko czuje się jak w łonie mamusi (ja używam w taki sposób pieluszek flanelowych)

Jakie wybrać pieluszki?

Oczywiście trzeba kupić ok 10-20 pieluszek tetrowych, bo maleństwo często oddaje nadmiar pokarmu i trzeba mu wtedy wytrzeć buzie a pieluszki tetrowe są delikatne i bardzo chłonne więc moim zdaniem najlepiej się do tego nadają. Można też je używać do kąpieli maluszka ja osobiście tak robię ponieważ uważam że gąbka to jedno wielkie siedlisko zarazków. Jak sobie wyobrażę że ta gąbka nie zawsze wyschnie między jednym a drugim myciem to wtedy tam mnożą się normalnie miliony różnych zarazków i bakterii. Potem umyjemy tym dziecko to ono tak naprawdę ma wtedy na skórze jeszcze więcej "brudu" niż przed myciem.

Jakie wybrać pieluszki?

Sama jestem matką i pierwsze dziecko wychowałam w pieluszkach tetrowych. Teraz jak zaszłam w ciążę miałam też dylemat, bo nie miałam przekonania do "pampersów" lecz to moja młodsza siostra ostatecznie mnie przekonała. Kupiłam małą paczkę taką w sam raz do szpitala i większą. To starczyło mi na ponad 2 tygodnie i okazało się że moje obawy były bezpodstawne. Wcale nie odparza się się skóra w pieluszkach wiodących marek jak wcześniej uważałam bo  innych nie kupowałam.

środa, 4 stycznia 2012

Jakie wybrać pieluszki?

Ten dylemat ma większość młodych mam które za chwile zostaną mamusiami i szukają najlepszego sposobu na opiekę i wychowanie dziecka. Każda mama chce dla dziecka jak najlepiej. Zarówno pieluszki tetrowe jak i jednorazowe mogą być dobrym sposobem na poradzenie sobie z tym malutkim mankamentem jaki mają te małe aniołeczki.

Jakie wybrać pieluszki?

Pieluszki jednorazowe tzw: "pampersy" są może pozornie drogie ale nasz maluszek moczy tylko pampersa. Nie musimy przebierać dziecka za każdym zmoczeniem i prać co dzień kilku kompletów ubranek.  Zdejmujemy dziecku pampersa zwijamy i wyrzucamy zawartość do kosza.  Nie martwimy się czy plama zajdzie z ubrania lub pieluszki czy zostanie na dłużej :) co jest lekko denerwujące kiedy musimy prać jeszcze raz.

Jakie wybrać pieluszki?

Pieluszki tetrowe kupujemy raz i wydajemy średnio ok 300zł nie musimy wydawać co np. co tydzień ok 50zł  na nową paczkę pampersów. Pozornie tetrowe są tańsze lecz w praktyce często jest inaczej, zależnie od tego jakiego proszku używamy, ile nasze dziecko moczy lub brudzi pieluszek. Kupimy tańszy proszek to pieluszki nie zawsze są doprane do czysta i musimy tracić nasz czas na namaczanie. Często musimy kupić odplamiacz ale jaki? przecież to małe dziecko i taki który my stosujemy może podrażnić skórę naszego maluszka więc wydajemy kolejne np.25zł.