wtorek, 31 stycznia 2012

Węch.

Już zostało sprawdzone że niemowlęta reagują na zapachy :
- truskawki i wanilia- wywołują pogodny wyraz twarzy i ogólne zadowolenie.
- zapach zgniłych jajek- powstaje grymas.
Zmysł węchu to u dziecka pomocnik w odkrywaniu świata. Maleństwo poznaje zapach mamy i to go uspokaja. Czując inne zapachy uczy się, zapamiętuje; odróżnia co nowe i to co dobrze znane.

poniedziałek, 30 stycznia 2012

Zmysły maluszka ( dotyk ).

DOTYK.
Dziecko jest wrażliwe na dotyk już w łonie matki. W pierwszych chwilach dziecko poznaje świat przez dotyk. Oczami naszego dziecka jest całe ciało. Maleństwo tworzy obraz danych obiektów za pomocą dotyku. dlatego trzeba pomagać dziecku w poznawaniu świata. Z każdym dniem maluszek jest bardziej ciekawy i za pomocą rączek, ust i języka poznaje otaczający je świat. To ważne aby dziecko miało styczność z różnymi kształtami, materiałami, to pomaga w poznaniu świata. Maluszki uwielbiają delikatny dotyk i masaże. 

niedziela, 29 stycznia 2012

Zmysły maluszka.

Od momentu urodzenia dziecko czuje, słyszy, patrzy i dotyka. W taki swój indywidualny sposób tworzy obraz otaczającego je świata. Często dorośli nie mają pojęcia jak może się różnić postrzeganie świata malca od naszego. Często zapominamy że to co dla nas jest codziennością i rzeczą oczywistą dla naszego dziecka jest nowe, ciekawe, niepojęte, zadziwiające a nawet przerażające. Noworodek poznaje świat na początku za pomocą dotyku, węchu i słuch gdyż zmysły smaku i wzroku wykształcają się trochę póżniej.

sobota, 28 stycznia 2012

Kilka rad na kolkę niemowlęcą.

Kolka niemowlęca to zmartwienie większości rodziców. Pojawia się między 2 a 6 tygodniem życia maluszka. -Najpopularniejszym sposobem na tę przypadłość jest masaż małego brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
-Następny sposób to ogrzanie brzuszka ciepłym ręcznikiem lub tetrową przeprasowaną pieluszką które kładziemy dziecku na ubranko.
-Można też usiąść w fotelu ( najlepiej bujanym ) trzymając dziecko na przedramieniu tak aby głowa była wyżej niż reszta ciała i delikatnie się bujaj.
-Pomaga także jeśli położy się maleństwo tak aby brzuszkiem dotykało naszego brzucha ( dziecko lubi słyszeć bicie naszego serca bo ten dżwięk słyszało przez ostatnich kilka miesięcy ciąży ) a ciepło naszego ciała uspokaja maluszka i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Można też masować dziecko delikatnie po pleckach.
-Oraz podając herbatkę z kopru włoskiego którą można podawać już od 2 tygodnia życia malca.

piątek, 27 stycznia 2012

Jeśli dziecku się ulewa z buzi.

Nie wiadoma jest ostateczna przyczyna ulewania się z buzi niemowlętom. Może to być oznaka przekarmiania dziecka.
Może to być nieodpowiednia technika karmienia piersią. Przy tendencji do ulewania należy karmić dziecko z uniesioną główką i klatką piersiową.
Może to także być nie odpowiednio dobrany do wieku dziecka smoczek do karmienia. Jeśli smoczek ma za mały otwór, maluszek mocno ssie i połyka powietrze. Także jak otwór jest za duży to dziecko wraz z mlekiem połyka powietrze.
Jeśli ulane mleko zalało szyję dziecka trzeba miejsce te przemyć wodą, ponieważ to miejsce może się odparzyć. Zalane mlekiem ubranko należy zmienić ponieważ dziecko będzie brzydko pachniało. Ponieważ ulewające się mleko jest już częściowo przetrawione więc ma kwaśny zapach.

czwartek, 26 stycznia 2012

Jeśli dziecku się ulewa z buzi.


Jeśli naszemu dziecku się ulewa z buzi ( nawet jeśli nie ) to należy dziecko po jedzeniu podnieść je do pozycji pionowej ( ja lekko klepie po pleckach ) wtedy szybciej się odbija ( moja córa potrafi to zrobić bardzo wymownie ) często dziecko jedząc potrafi zrobić kupkę a panuje takie przekonanie że nie można przebierać dziecka pół godziny po karmieniu, bo wtedy podnosimy dziecku nogi i się ulewa. Ja nie czekam jak zrobi kupkę to zmieniam pieluszkę bo już się przekonałam że ja mogę poczekać ale moja córka zasypia po jedzeniu a póżniej trzeba ją budzić w trakcie snu. Często dziecko jest wyrwane ze snu i dużo marudzi. Jeśli jednak zostawimy dziecko z kupką to po np. 2 godzinach pupka jest już zaczerwieniona.

środa, 25 stycznia 2012

Wędzidełko podjęzykowe.

Z tego co znalazłam szukając wiadomości na ten temat wiem że prędzej czy póżniej jest to potrzebne. Lepiej wcześniej niż póżniej. Ponieważ większe dziecko ma więcej problemów z zaakceptowaniem nowej sytuacji a często nauczy się prawidłowej wymowy w takiej sytuacji jaka jest a potem musi się uczyć na nowo ( z uwolnionym już językiem z tego co się orientuję  to musi być jak z kolczykiem na języku lub rozdwojeniem końcówki języka. Więc lepiej zaoszczędzić tego naszym dzieciom.

wtorek, 24 stycznia 2012

Wędzidełko podjęzykowe.

Tak wygląda przerośnięte wędzidełko języka. Dotyczy to też mojej córeczki, więc szukałam więcej informacji na ten temat. Okazało się że ten problem dotyka jedno dziecko na 2 tysiące urodzin.


Mam dwójkę dzieci i ponieważ pierwsze urodziło się z 2 dwoma dolnymi jedynkami już wyrośniętymi z dziąseł więc u córki też szukałam tego samego, lecz znalazłam taki mały problem ale z tego co wyczytałam to jest największy przyrost bo sięga do samego czubka języka.i konieczne jest jego podcięcie.

poniedziałek, 23 stycznia 2012

Ciemiączko - kiedy zarasta?

Ciemiączko stopniowo się zmniejsza, czaszka kostnieje i głowa osiąga swoją dojrzałą formę kostną. Wielu rodziców niepokoi tempo zarastania ciemiączka. Prawidłowo ciemiączko powinno zarosnąć między 10 a  18 miesiącem życia. Jeśli dziecko jest starsze i ma nie zarośnięte ciemiączko świadczy to o niedoborze witaminy D3 tak ważnej przy budowie tkanki kostnej, o wodogłowiu lub genetycznych czy hormonalnych zaburzeniach kostnienia. Dziecko wymaga wtedy szerszej diagnostyki i leczenia. Proces zarastania ciemiączka jest kontrolowany podczas każdej wizyty poprzedzającej szczepienie malca.

niedziela, 22 stycznia 2012

Ciemiączko.

Gdy ciemiączko jest zapadnięte, nie tylko wyczuwalnie lecz widocznie jest to objaw towarzyszący odwodnieniu organizmu. Przeciętnie z powodu biegunki lub obfitych wymiotów. Takiemu stanowi może także towarzyszyć bladość skóry i pierzchnięcie warg. Ponieważ odwodnienie jest dla niemowląt bardzo grożne wiec w takim przypadku należy bezzwłocznie należy udać się do lekarza.

sobota, 21 stycznia 2012

Ciemiączko.

Ciemiączko to błona pomiędzy kośćmi czaszki noworodka. Dzięki czemu duża w porównaniu do reszty ciała główka dziecka może podczas porodu przecisnąć się przez kanał rodny. Ciemiączka sprawiają że poszczególne części czaszki przystosowują się do kanału rodnego. Najwięcej uwagi wymaga ciemiączko przednie które znajduje się miedzy czołem  a czubkiem głowy, ma ono wymiary ok. 2cm na 2cm.
Ciemiączko reaguje na zmianę ciśnienia więc podczas płaczu pulsuje. Lecz długo trwałe wypukłe ciemiączko oraz gorączka u dziecka może świadczyć o zapaleniu opon mózgowych.

czwartek, 19 stycznia 2012

Rumień pieluszkowy.

Objawia się zaczerwienieniem skóry, widoczny szczególnie w fałdach i pachwinach czasem wypuszcza się dalej poza okolice "pampersa" szczególnie nasila się między 6 a 9 miesiącem życia dziecka kiedy dziecko próbuje różne nowe smaki. Jest to przypadłość o charakterze nawrotowym. Częściej pojawia się u dzieci skłonnych do alergii.
Najlepsze sposoby aby dziecko nie zachorowało na tę przypadłość.
*często zmieniamy pieluszkę
*pozwalamy dziecku na przebywanie bez pieluszki przez dłuższą chwilę
*stosujemy preparat na pieluszkowe zapalenie skóry ( najlepiej hipoalergiczny )
* czasem wystarczy zmienić rodzaj pieluszek i rumień znika na dobre
* lub zamiast pudru używamy mąkę ziemniaczaną ( sprawdzone )

środa, 18 stycznia 2012

Rumień pieluszkowy.

Rumień pieluszkowy to inaczej pieluszkowe zapalenie skóry. Dotyczy to dzieci jak sama nazwa wskazuje w okresie pieluszkowym. mechanizm powstania tej dolegliwości nie jest jeszcze do końca poznany. Wiadomo jednak że wiąże się z ciągłym kontaktem dziecka z mokrą pieluszką, nadmiernym tarciem czy brakiem dostępu powietrza do okolic pośladków. Może też wpływać na to czynnik uczulający czyli krem, puder czy nawet proszek do prania. CDN...  :)

wtorek, 17 stycznia 2012

Pleśniawki.

Pleśniawki to białe krostki przypominające twarożek. Występują one w jamie ustnej na języku i podniebieniu. Często mamy mylą pierwsze objawy pleśniawek z nalotem po mleku. Łatwo to sprawdzić wystarczy spróbować zetrzeć pleśniawka się zetrze i zacznie lecieć krew. Dziecko co raz słabiej je bo ssanie robi się bolesne. Dlatego nie trzeba czekać trzeba koniecznie rozpocząć leczenie. Najczęściej dzieci chorują ok 4 tygodnia życia ale zakażenie może też się rozwinąć w wieku 6 czy 9 miesięcy.

poniedziałek, 16 stycznia 2012

Ciemieniucha.

Wielu młodych rodziców wpada w panikę widząc na główce ich dziecka dziwną skorupkę, koloru żółtawego. Nie ma powodu do obaw tak właśnie wygląda ciemieniucha. Powstaje ona z powodu hormonów matki które są jeszcze w organiżmie malca jest to łój wydzielany przez główkę dziecka i łączący się z martwym naskórkiem. Jest to nie bolesne jedyny problem to nie estetyczny wygląd. Lecz tego też się możemy pozbyć należy ok 1godziny przed kąpielą główkę malca nasmarować oliwką i wyczesać z włosków lub tylko umyć główkę.
Występuje ona miedzy 2 tygodniem a 3 miesiącem życia.

niedziela, 15 stycznia 2012

Niemowlaki szybko potrafią wymuszać.

Dzieci szybko się uczą a szczególnie tych rzeczy które są dla nich wygodne takie jak bujanie czy noszenie na rękach. Więc trzeba ostrożnie postępować z takimi rzeczami. Ponieważ póżniej jest ciężko odzwyczaić co skutkuje tym że nie można nic w domu zrobić tylko trzeba zajmować się dzieckiem, a obiad czy sprzątanie schodzi na drugi plan lub jest odkładane na jutro.

sobota, 14 stycznia 2012

Niemowlaki szybko potrafią wymuszać.

Małe dzieci szybko się uczą wymuszać na przykład maluchy karmione piersią przepajane butelką  szybko się uczą że z butelki łatwiej jest ssać niż z piersi więc trzeba uważać bo jak się dziecko przyzwyczai do butli to póżniej ciężko jest karmić dziecko które domaga się butli.

Śmieszne maluszki.

słodki króliczek
Małe dzieci w każdym ubranku wyglądają ślicznie ale nie lubią się przebierać za to pamiątka z okresu dzieciństwa to bezcenny skarb.

piątek, 13 stycznia 2012

Języki dziecięce.

 Dzieci mają to do siebie że wszystkie dzieciaczki znają jeden wspólny język i potrafią się dogadać nawet bez słów
.
nie jednokrotnie nie trzeba dziecku mówić co się do niego czuje bo ono samo czuje emocje rodziców oraz nastroje więc chcąc aby dziecko poszło grzecznie spać trzeba mieć pogodny nastrój.

czwartek, 12 stycznia 2012

Tatuśki ;)

 Tatusiowie jak im się urodzi dziecko stają się bardzo dziecinni często robią różne głupie głupoty. Nie jedno krotnie dają sobie wejść na głowę a póżniej się dziwią że dziecko zachowuje się tak a nie inaczej.




środa, 11 stycznia 2012

Pielęgnacja maluszka.

Malutki człowiek wymaga dużo pielęgnacji a szczególnie malutka pupka która jest bardzo delikatna i wrażliwa. Noworodek jest bardzo narażony na odparzenia skóry powodowane przez działanie moczu i kupki małego dziecka. Dlatego trzeba tak często zmieniać pieluszkę.

Pępek noworodka też wymaga pielęgnacji co najmniej 2 razy dziennie trzeba przetrzeć 72% roztworem spirytusu. W przeciwnym wypadku pępuszek zaczyna ropieć i taki stan może prowadzić do pobytu dziecka w szpitalu. Po odpadnięciu suchej pępowiny należy nadal raz dziennie przecierać pępuszek przez dłuższy czas.

wtorek, 10 stycznia 2012

PIERWSZA KĄPIEL MALUSZKA.

W mieszkaniu powinno być ciepło (powyżej 22 stopni). Powinno się wcześniej przygotować ręcznik ubranko dla maleństwa oraz czapeczkę jeśli nie trzymamy dziecka w czapeczce na co dzień to po kąpieli jest to wskazane aby nie przeziębić dziecka. Płyn do kąpieli i oliwkę.
Woda powinna mieć temperaturę 36-38 stopni jeśli nie mamy termometru wkładamy do wody łokieć i sprawdzamy jeśli dla nas nie jest za ciepła maleństwo będzie tak samo uważać.Wkładamy do wody gąbkę do kąpieli maluszka i układamy tam dziecko. Wody nie powinno być dużo tak aby nasze maleństwo nie nabrało wody do uszu bo to może prowadzić do zapalenia ucha co jest bolesne. Bierzemy myjkę ja w tym celu używam zwykłą tetrową pieluchę. Musimy koniecznie umyć wszystkie fałdki naszego malca (pod paszkami pachwiny itp.) Po kąpieli  owijamy malca w ręcznik i suszymy. suchą skórę nacieramy oliwką czekamy chwilę aby wsiąkła i ubieramy we wcześniej przygotowane ubranka.

poniedziałek, 9 stycznia 2012

Typy ubranek dla niemowląt.


Niemowlaki mają:) szeroki wybór ubrań:). Moim zdaniem najlepsze są ubranka które rozpinają się w kroku, typu body z krótkim lub długim rękawem. Koszulki lub kaftaniki podwijają się i ściągają na pleckach w trakcie noszenia dziecka na rękach co zwiększa ryzyko zachorowania.






  

Na body zakładam śpioszki i wtedy mam pewność że moje maleństwo
ma komfort ruchu i się nie przegrzewa co jest największym błędem
młodych mam bo nasze maleństwo w pierwszych miesiącach życia
 wymaga ubrania tylko jedną warstwę więcej niż my dorośli.

niedziela, 8 stycznia 2012

Rodzaje smoczków dla dzieci.

smoczek do leków
 Taki smoczek też jest bardzo praktyczny, ponieważ małe dzieci nie zawsze chętnie przyjmują leki. Poprzez  taki smoczek możemy podać dziecku niezbędne lekarstwo.
łańcuszek do smoczka
Taki łańcuszek jest też potrzebny aby nasze dziecko nie zgubiło smoczka oraz w razie wypadnięcia smoczka naszemu dziecku mamy pewność że smoczek nie upadnie na podłogę i się nie ubrudzi.

Rodzaje smoczków dla dzieci.

smoczki śmieszne
 Lecz kupując naszemu dziecku taki smoczek, musimy się zastanowić czy chcemy aby nasze dziecko było wyśmiewane, przez każdego kto zobaczy je ze smoczkiem.
smoczki do inhalacji
Taki smoczek może być bardzo praktyczny gdy nasze dziecko wymaga inhalacji. możemy taki smoczek wykorzystać  nie tylko w trakcie choroby, ponieważ są rożne rodzaje olejków które możemy stosować przed snem ułatwiają one oddychanie.

Rodzaje smoczków dla dzieci.

Smoczki służą  do tego aby dziecko uspokoić.

 dziecko gdy się rodzi ma pewien instynktowny odruch ssania dzięki temu się żywi.  

sobota, 7 stycznia 2012

Jakie ubranka zabrać do szpitala?


 PAJACYK trzeba zabrać ok 2 szt.                              ROŻEK 1 szt.     

BODY 2 szt.
trzeba też zabrać pieluszki jednorazowe, chusteczki tzw. mokre czapeczkę, skarpetki, rękawiczki ( łapki-niedrapki ) i pieluszki tetrowe ( kilka ). puder lub "krem do pupci" też musimy mieć ze sobą.

jakie ubranka kupić na start?

Przeciętne maleństwo jak się rodzi to waży ok.3 do 4 kg. Dla takiego maleństwa najlepiej kupić ubranka w rozmiarze 56 co najmniej 5 kompletów. Ja kupiłam też 3 komplety w rozmiarze 62 bo już ok 6 miesiąca ciąży lekarz powiedział że będzie duże dziecko i tak właśnie się stało. przez 2 tygodnie jeszcze zakładałam ubranka na 56 ale za chwilkę zrobiły się skąpe i przydały się te na 62.

piątek, 6 stycznia 2012

Jakie wybrać pieluszki?

Ostatnio przeglądając oferty z pieluszkami zobaczyłam fajny gadżet który może być prezentem dla nowo narodzonego bobaska. Tak naprawdę można zrobić taki samemu.

Jakie wybrać pieluszki?

Pieluszki tetrowe można także stosować jako przytulankę dla naszego maluszka szczególnie jak karmimy piersią to przydaje się do podłożenia dziecku pod buzię tak aby nie ubrudziło się małe ubranko. Maleństwo lubi sobie przytulać taką pieluszkę bo wtedy czuje zapach mleka i co najważniejsze zapach mamusi. Czuje się bezpieczne  i co ważne łatwiej zasypia.

czwartek, 5 stycznia 2012

Jakie wybrać pieluszki?

pieluszki tetrowe przydają się też do tego żeby np:
-"prostować dziecku nóżki" trzeba wtedy złożyć pieluszkę na pół tak aby powstał trójkąt i owinąć ścisło wyprostowane nóżki dziecka.  Małe dzieci często mają krzywe nogi u chłopców to nie przeszkadza, lecz dziewczynki często chodzą w spódniczkach i to nie wygląda pięknie jak "pies z budą" może przebiec między nogami.
-pozbyć się tzw: "kolki" w sposób taki że prasujemy złożoną  pieluszkę tak aby była ciepła i kładziemy na malutkim brzuszku ciepło pieluszki koi ból i pozwala dziecku uwolnić gazy.
-pomóc zasnąć maleństwu jeśli nie mamy tzw: rożka możemy owinąć dziecko jak w rożku i wtedy dziecko czuje się jak w łonie mamusi (ja używam w taki sposób pieluszek flanelowych)

Jakie wybrać pieluszki?

Oczywiście trzeba kupić ok 10-20 pieluszek tetrowych, bo maleństwo często oddaje nadmiar pokarmu i trzeba mu wtedy wytrzeć buzie a pieluszki tetrowe są delikatne i bardzo chłonne więc moim zdaniem najlepiej się do tego nadają. Można też je używać do kąpieli maluszka ja osobiście tak robię ponieważ uważam że gąbka to jedno wielkie siedlisko zarazków. Jak sobie wyobrażę że ta gąbka nie zawsze wyschnie między jednym a drugim myciem to wtedy tam mnożą się normalnie miliony różnych zarazków i bakterii. Potem umyjemy tym dziecko to ono tak naprawdę ma wtedy na skórze jeszcze więcej "brudu" niż przed myciem.

Jakie wybrać pieluszki?

Sama jestem matką i pierwsze dziecko wychowałam w pieluszkach tetrowych. Teraz jak zaszłam w ciążę miałam też dylemat, bo nie miałam przekonania do "pampersów" lecz to moja młodsza siostra ostatecznie mnie przekonała. Kupiłam małą paczkę taką w sam raz do szpitala i większą. To starczyło mi na ponad 2 tygodnie i okazało się że moje obawy były bezpodstawne. Wcale nie odparza się się skóra w pieluszkach wiodących marek jak wcześniej uważałam bo  innych nie kupowałam.

środa, 4 stycznia 2012

Jakie wybrać pieluszki?

Ten dylemat ma większość młodych mam które za chwile zostaną mamusiami i szukają najlepszego sposobu na opiekę i wychowanie dziecka. Każda mama chce dla dziecka jak najlepiej. Zarówno pieluszki tetrowe jak i jednorazowe mogą być dobrym sposobem na poradzenie sobie z tym malutkim mankamentem jaki mają te małe aniołeczki.

Jakie wybrać pieluszki?

Pieluszki jednorazowe tzw: "pampersy" są może pozornie drogie ale nasz maluszek moczy tylko pampersa. Nie musimy przebierać dziecka za każdym zmoczeniem i prać co dzień kilku kompletów ubranek.  Zdejmujemy dziecku pampersa zwijamy i wyrzucamy zawartość do kosza.  Nie martwimy się czy plama zajdzie z ubrania lub pieluszki czy zostanie na dłużej :) co jest lekko denerwujące kiedy musimy prać jeszcze raz.

Jakie wybrać pieluszki?

Pieluszki tetrowe kupujemy raz i wydajemy średnio ok 300zł nie musimy wydawać co np. co tydzień ok 50zł  na nową paczkę pampersów. Pozornie tetrowe są tańsze lecz w praktyce często jest inaczej, zależnie od tego jakiego proszku używamy, ile nasze dziecko moczy lub brudzi pieluszek. Kupimy tańszy proszek to pieluszki nie zawsze są doprane do czysta i musimy tracić nasz czas na namaczanie. Często musimy kupić odplamiacz ale jaki? przecież to małe dziecko i taki który my stosujemy może podrażnić skórę naszego maluszka więc wydajemy kolejne np.25zł.