niedziela, 19 lutego 2012

Jak ubrać niemowlę. cz 2.

Kupując ubranka dla dzieci warto pamiętać tez o pajacykach - to najwygodniejszy strój do spania dla maluszka. Nie ma gumek, tasiemek- więc nic nie uciska ciałka. Nawet jeśli malec się rozkopie- nie zmarźnie, bo pajacyk szczelnie go okrywa. Na chłodne dni- najlepszy jest pajacyk z długimi rękawami i nogawkami zakończonymi stopkami. Zapinany na całości na napy pozwala łatwo go zdjąć i założyć czy zmienić pieluchę. Może służyć też jako ubranko dzienne zakładane na body. Pajacyk uszyty z weluru- to doskonały ubiór wierzchni.

Modny i praktyczny rampers czyli letni pajacyk to doskonały element garderoby na ciepłe dni. Wygodny w obsłudze dzięki dobrze rozmieszczonym zapięciom- łatwo go zdjąć i założyć, co przyspiesza przebieranie niecierpliwego maleństwa. Doskonale przytrzymuje pieluszkę.
Jeszcze skarpetki– zapewniają ciepło małym nóżkom, te z abeesem dodatkowo zabezpieczają przed upadkiem. Są tez paputki- ręcznie dziergane ogrzeją małe stopy, a te ze skórzaną podeszwą ułatwią chodzenie - skorka zapobiega ślizganiu się. Obowiązkowo czapeczka- często do kupienia w zestawach, okrywa uszka wrażliwe na przewianie i chroni maleńką główkę.

A na wierzch? Welurowe, czy polarkowe zestawy- bluza rozpinana, często z kapturem, do tego wygodne spodenki na gumeczce. Miękki i przyjemny strój nie krępuje ruchów i wygląda zgrabnie , bo o nich tu mowa, to doskonały element uzupełniający garderobę dziecięcą. Dla dzieci tych mniejszych i większych takie ubranka jest dresy to przede wszystkim wygoda.
Obecnie można kupić ubranka dla niemowląt wykonane z wysokiej jakości bawełny posiadającej wymagane atesty i malowane bezpiecznymi farbami.

Tekst pochodzi ze strony arteris.pl

sobota, 18 lutego 2012

Jak ubrać niemowlę. cz 1.

Ubieranie niemowląt może niekiedy stanowić dylemat. Czy ubrać body, czy kaftanik, rajstopki, czy śpioszki... Co warto mieć w szafie maluszka?
 Ubieranie niemowląt może niekiedy stanowić dylemat. Czy ubrać body, czy kaftanik, rajstopki, czy śpioszki...
Co warto mieć w szafie maluszka? Body niemowlęce są niezastąpione na każda porę roku. I te z długim i z krótkim rękawkiem, a nawet na ramiączkach.Dla najmłodszych- body rozpinane- zakłada się je bez problemu i bez obawy na malutkie ciałko. Body doskonale zakrywają plecki, przytrzymują pieluszkę, nie krępują ruchów. Producenci prześcigają się we wzornictwie- paski, kropki, kratka, wzory marynarskie, dla marynarza, policjanta, strażaka. Są tez body z napisami- kocham mamę, tatę, babcię, dziadka.

Kaftanik i koszulka niemowlęca są najlepsze dla noworodka i małego niemowlęcia – łatwo je założyć, nie przylegają mocno do ciałka i nie drażnią niezagojonego pępka. Kaftanik -zapinany z przodu na zatrzaski, czy guziczki. Koszulka często wiązana, czy też z napą i wiązaniem. Koszulki i kaftaniki są wręcz niezastąpione w garderobie noworodków i niemowląt.
Podobnie śpioszki - idealny strój dla leżącego niemowlęcia. Zapina się je na ramionach, więc nie uwierają i nie uciskają brzuszka . Są luźne - dziecko nie poci się w nich, ale też nie marźnie, bo dobrze okrywają małe plecki. Te rozpinane wzdłuż nogawek umożliwiają szybką zmianę pieluszki u niemowląt Podobnie śpioszki- doskonale zakrywają plecki. Wskazane dla niewędrujących maluszków zarówno w ciągu dnia, jak i do spania. Dla raczkujących- w dzień bawełniane rajstopki, by umożliwiały swobodne ruchy maluszka.
  Tekst pochodzi ze strony arteris.pl

piątek, 17 lutego 2012

Ubieramy niemowlaka.

Wielu rodziców narzeka, że nie daje sobie rady z ubieraniem swoich pociech. Kiedy są zupełnie małe, usztywniają nóżki i kurczą rączki. Trudno włożyć taka małą rączkę w rękawek, a nóżka nie chce się zgiąć i zanurkować do nogawki. Koszulka się ściąga, a zakładanie czapeczki śni nam się po nocach. To jeszcze nic, bo kiedy maluchy podrosną i mogą się już przemieszczać, żadna siła nie zatrzyma ich na przewijaku, a ubieranie zaczyna wyglądać jak gonienie króliczka. Tym bardziej, że często robimy to strasznie szybko, żeby “zdążyć na czas”, albo bo maluch krzyczy. To z reguły potęguje jego protest, a nam utrudnia zadanie.Ubranka dla niemowląt są przeróżne a mimo to ubieranie jest pełne zasadzek. Zazwyczaj po założeniu jednego rękawka, nie wiemy, jak przełożyć ubranko pod dzieckiem, aby założyć je na drugą rączkę. Niewiele myśląc większość z nas podkłada rękę pod plecki dziecka, podnosząc je do góry i szybko przeciska bluzeczkę pod maluchem. Nawet jeżeli zrobimy to szybko, takie bezustanne podnoszenie dziecka w górę i w dół jest nieprzyjemne, a na dodatek trudne.


Ubranka dla niemowląt wybieraj z cieniutkiej bawełny, bez żadnych wiązań. Tasiemki mogą uwierać, a noworodek to prawdziwa księżniczka na ziarnku grochu. Jego skóra jest niezwykle wrażliwa na najmniejsze nawet nierówności. Pamiętaj, że nowe ubranka dla dzieci mogą być podczas produkcji nasączone zmiękczającymi środkami chemicznymi. Dlatego zanim w cokolwiek ubierzesz malca, musisz to wyprać, wypłukać a następnie wyprasować.
Ważne: Ubranka na pierwsze tygodnie życia malca kup jeszcze przed porodem. Potem nie będzie na to czasu! Wybierając maleńkie kaftaniki i body, pamiętaj, że skóra niemowlęcia jest cienka i pozbawiona warstwy rogowej, dlatego łatwo ulega podrażnieniom. Spowodować je mogą ubranka, a także twarde zatrzaski lub nieodpowiedni proszek do prania.
Tekst pochodzi ze strony arteris.pl

czwartek, 16 lutego 2012

Gimnastyka dla niemowląt.

Gimnastyka dla niemowląt? - pewnie, że tak. Oczywiście musimy mu w tym pomóc. Taka gimnastyka pobudza układ trawienny maluszka, łagodzi kolkę niemowlęcą.

Czy niemowlę może się gimnastykować?

Pewnie, że tak! Oczywiście musimy mu w tym pomóc. Taka gimnastyka pobudza układ trawienny maluszka, łatwiej się wypróżnia i odgazowuje. Jest to też dobry sposób na łagodzenie kolki niemowlęcej. Ja gimnastykuję naszą córeczkę odkąd skończyła około 4 tygodnie. Jest to nasz codzienny poranny rytuał razem z przewijaniem i inną pielęgnacją.Gimnastyka trwa około 5 minut i jest bardzo prosta do wykonania. Pamiętaj, aby nic nie wykonywać na siłę! Najlepiej, aby dziecko miało na sobie jak najmniej ubranek, może być nagie, ale musimy pamiętać, że tylko, gdy w pomieszczeniu jest około 24-25 stopni C.

Zaczynamy!

1. Chwytamy dłonie w nasze dłonie i delikatnie potrząsamy rączkami, aby je rozluźnić.
2. Teraz 9 razy naprzemiennie przekładamy rączki wzdłuż ciała (jedna do góry, druga na dół).
3. Następnie 9 razy naprzemiennie krzyżujemy rączki na klatce piersiowej.
4. Przechodzimy do nóżek i też delikatnie potrząsamy, aby je rozluźnić.
5. Chwytamy osobno nóżki w kostkach i naprzemiennie krzyżujemy 9 razy.
6. Teraz łączymy na chwilę stópki. Uwaga! Jeśli twoje maleństwo nie miało jeszcze badania usg bioderek pomiń to ćwiczenie.Dotyczy to również kolejnego ćwiczenia.
7. Teraz przez chwilę wykonaj nóżkami “rowerek”(nóżki muszą być ułożone równolegle do siebie)..
8. 4 razy dociśnij zgięte w kolankach nóżki do brzuszka (też ułożone równolegle do siebie).
9. Chwyć zgiętą w kolanku prawą nóżkę i połącz ją z lewą rączką. Powtórz 6 razy.
10. Teraz w ten sam sposób, ale łączy się stópka z dłonią. Też 6 razy.
11. Na koniec 6 razy kolanko ze zgiętą w łokciu rączką.
12., 13., 14. To samo powtórz z lewą nóżką i prawą rączką.

Gimnastyka wykonana!
Praktyki tej nauczyłam się od wykwalifikowanej instruktorki, więc jest sprawdzona!
Powodzenia!    

                                                                                                 Mamuśka dwójki dzieci.

wtorek, 14 lutego 2012

Najczęstsze choroby dziecięce.

Dzieci są szczególnie podatne na choroby i bardzo często chorują. Wynikać to może z dwóch faktów. Pierwszym z nich jest brak wrodzonej odporności na choroby. Druga przyczyną częstych zachorowań jest częsty kontakt dziecka z rówieśnikami, podczas zabawy na podwórku czy też w żłobku lub przedszkolu wystarczy jedno chore dziecko aby zarazić większą grupę. Najczerwieńszymi chorobami dziecięcymi są angina, krztusiec, odra, oraz ospa wietrzna. Podobnie jak powyżej wymienionych dolegliwości wywołanych bólem dziecięce choroby różnią się od siebie objawami.


Angina charakteryzuje się przede wszystkim wysoką gorączką, bólami głowy oraz trudnościami oraz bólem podczas przełykania co skutkuje niechęcią dziecka do jedzenia. Powiększone są również węzły chłonne w okolicach żuchwy.
Krztusiec zwany również kokluszem charakteryzuje się przede wszystkim objawami przeziębienia we wczesnym stadium choroby natomiast nieustającym kaszlem dziecka, krwawieniem w okolicach dziąseł oraz wymiotami w późniejszych stadiach choroby. Krztusiec jest przenoszony drogą kropelkową. W celu zapobiegnięcia jego wystąpienia dziecko szczepione jest 3 dawkami szczepionek w drugim, pomiędzy trzecim a czwartym, oraz w piątym miesiącu życia.
Odra charakteryzuje się przede wszystkim katarem, suchym kaszlem, wysoką gorączką oraz wysypka na całym ciele. Jest to choroba wirusowa przenoszona droga kropelkową, którą dziecko może się bardzo łatwo zarazić. Powikłania tej choroby mogą prowadzić do innych groźnych dolegliwości jak na przykład zapalenie ucha środkowego lub zapalenie płuc. Dziecko w trakcie choroby powinno być izolowane.
W przypadku ospy wietrznej pojawiającymi się objawami są przede wszystkim swędząca wysypka gorączka, bóle gardła i mięśni. Choroba ta rozprzestrzenia się bardzo szybko drogą kropelkową lub dotykową. Podczas ospy wietrznej należy poświęcić szczególną uwagę temu aby dziecko nie rozdrapywało pojawiających się na skórze pęcherzyków ponieważ może to prowadzić do groźnych infekcji skóry oraz powstawania brzydkich blizn.

Zdrowie dziecka jest najważniejsze dlatego też każdy rodzic powinien potrafić rozpoznać kiedy jego pociecha cierpi. Podczas podejrzeń choroby należy podejmować niezbędne kroki a przede wszystkim skontaktować się z lekarzem.

poniedziałek, 13 lutego 2012

Rozpoznawanie dolegliwości dziecięcych.


W związku z niemożliwością werbalnej komunikacji objawów chorób różnego rodzaju przez dziecko konieczna jest obserwacja zachowań, które mogą odbiegać od normy. Do najczęstszych dolegliwości dziecięcych są różnego rodzaju bóle takie jak ząbkowanie, zapalenie ucha środkowego, kolka jelitowa jak również bóle pourazowe. Każda z tych dolegliwości wywołuje ból jednakże są one komunikowane przez dziecko w inny sposób.

Bolesne ząbkowanie sygnalizowane jest przez dziecko poprzez wkładanie do buzi przez dziecko różnych przedmiotów w tym również rączek do buzi. Konieczne jest przede wszystkim z zapobieganie, aby dziecko wkładało brudne przedmioty ponieważ skutkować to może wystąpieniem groźnych infekcji.

Podczas wystąpienia u dziecka zapalenia ucha środkowego można zaobserwować między innymi takie zachowania jak pocieranie główką o podłoże, częste kierowanie rączek w stronę uszu oraz nadmierny i nieostający płacz. Do charakterystycznych objawów tej choroby należą wysoka, sięgająca 40 stopni Celsjusza gorączka oraz wymioty. Nieodpowiednio leczone zapalenie ucha środkowego prowadzić może do występowania groźnych dla zdrowia dziecka powikłań.

Bardzo często występującą dolegliwością dziecięcą jest kolka jelitowa. Przyczyna jej występowania nie jest znana. Pojawia się najczęściej w drugim lub trzecim tygodniu życia dziecka i znika w okolicach 4 miesiąca. Najczęściej obserwowanymi zachowaniami dziecka towarzyszącymi kolce jelitowej są nieustający, trudny do uspokojenia płacz oraz podkurczanie przez dziecko nóżek i napinanie brzuszka. Aby złagodzić ból dziecka należy podawać mu przede wszystkim leki uspokajające oraz leki rozkurczające jelita. Ich dobór oraz sposób podawania i dawkowanie powinny być konsultowane z lekarzem.

Bardzo często u dziecka szczególnie w okresie nauki chodzenia mogą pojawić się dolegliwości pourazowe. W przypadku takiego urazu należy przede wszystkim zachować spokój i nie pokazywać nadmiernych emocji. Dziecko znacznie łatwiej się wtedy uspokaja. W przypadku pojawienia się takich objawów u dziecka jak obrzęk lub opuchlizna a także wymioty i omdlenia konieczna jest wizyta u lekarza.
tekst pochodzi ze strony arteris.pl

sobota, 11 lutego 2012

Choroba dziecka.

Spośród wielu wartości dla każdego rodzica najważniejszą jest zdrowie jego dziecka Każdorazowo choroba dziecka ma znaczący wpływ na zmianę trybu życia wszystkich członków rodziny. wszyscy członkowie rodziny angażują się w chorobę dzieląc między siebie obowiązki takie jak podawanie leków czy wizyty u pediatry.


Każdy z rodziców powinie nauczyć się przede wszystkim rozpoznawać różnego rodzaju sygnały dawane przez dziecko oraz objawy pojawiające się w wyniku wystąpienia konkretnych chorób u dziecka. Niezbędna jest również podstawowa wiedz na temat profilaktyki i zapobiegania występowaniu chorób u dzieci jak również wiedza na temat koniecznych do podjęcia działań w wypadku wystąpienia choroby. Nie oznacza to, że rodzic powinien w całości zastąpić lekarza. Wizyty u pediatry są niezbędne. Do rodzica należy wiedzieć kiedy należy udać się do lekarza.



Do najbardziej powszechnych niepokojących sygnałów dawanych przez dziecko należą przede wszystkiemu jego ciągły, trudny do uspokojenia płacz, brak snu i brak apetytu a także skrajne zachowania dziecka takie jak apatia lub nadmierne pobudzenie. Zagrożone zdrowie dziecka mogą sygnalizować również takie objawy jak bóle, gorączki, nadmierne pocenie się oraz dreszcze.

czwartek, 9 lutego 2012

Jak się opiekować dzieckiem z biegunką i wymiotami.

Jeśli nasze dziecko robi wodniste kupki, a dodatkowo występują gorączka i wymioty, jest duże prawdopodobieństwo odwodnienia. W TAKIM WYPADKU NALEŻY SZYBKO SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM. Po zbadaniu dziecka i postawieniu diagnozy, zleci właściwe postępowanie. Mimo diagnozy najważniejsze jest nawadnianie dziecka:


- Należy podawać płyn ( najlepiej z elektrolitami, można nabyć w aptece )chłodny w małych porcjach- po 2-3 łyżeczki co kilka minut. Większe ilości ciepłego płynu mogą wspomagać wymioty.
- Jeśli lekarz przepisze leki przeciw gorączkowe, zwracaj uwagę czy dziecko nie zwróciło syropu lub nie wydaliło czopka.
- Nie podawaj leków przeciw wymiotnych i przeciwbiegunkowych bez konsultacji z lekarzem.
- Obserwuj czy dziecko nie zaczyna wymiotować.
* miej pod ręką miseczkę i ręcznik oraz czyste ubranka
* zadbaj o bezpieczną pozycję pod czas snu, by nie dopuścić do zadławienia wymiocinami.
- Jak najszybciej zmieniaj zabrudzone pieluszki, by uniknąć odparzeń
* myj pupę pod bieżącą wodą
* zaopatrz się w maści na odparzenia.
-Spróbuj od izolować chore dziecko od innych domowników zwłaszcza rodzeństwa, by uniknąć ich zakażenia.

środa, 8 lutego 2012

Szósty zmysł.

Szósty zmysł.
Jeśli twoje dziecko domaga się noszenia na rękach, bujania, kołysania – nie odmawiaj mu! Dzięki temu stymulujesz jego zmysł równowagi, a to jest potrzebne do prawidłowego rozwoju. Ale od początku.
Szóstym zmysłem nazywamy ośrodek równowagi (układ przedsionkowy) znajdujący się w uchu środkowym. To on sprawia, że czujemy przyciąganie ziemskie, możemy panować nad swoim ciałem, przyjmujemy różne pozycje. Umacnia układ nerwowy, pomaga przyjmować bodźce odbierane przez inne zmysły. Ma wielkie znaczenie dla rozwoju fizycznego(chodzenie, koordynacja ruchowa) i umysłowego twojego dziecka. Naukowcy twierdzą, że dobrze funkcjonujący układ przedsionkowy wpływa na uczenie się, rozwój mowy, koncentrację, a także czytanie i pisanie.

poniedziałek, 6 lutego 2012

Wzrok.

Noworodek ma bardzo ograniczone zdolności wzrokowe, widzi bardzo nieostro. potrafi jednak skupić się na jednym przedmiocie. Najlepiej widzi z odległości 20-30 centymetrów, dlatego uwielbia jak się nad nim pochylać i mówić do niego. Około 2-3 miesiąca zapamiętuje rysy twarzy rodziców. Wzrok malca wyostrza się po 8 miesiącu życia.
Widzenie barw:
-1 miesiąc -żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, turkus, niebieski, seledynowy, purpurowy
-2 miesiąc - odróżnia barwę żółtą od zielonej
-3 miesiąc - odróżnia barwę żółtą od czerwonej
-ok 4 miesiąca - jak u dorosłego człowieka.

niedziela, 5 lutego 2012

Słuch.

Dzieciaczki lubią też spokojną, wesołą muzykę. Kołysanki które teraz śpiewamy naszym dzieciom na dobranoc będą wracać w myślach naszych dzieci jako najpiękniejsze wspomnienia.
Rozwój słuchu:
    0-3 miesiące- maluszek reaguje na głośne dżwięki  "ODRUCHEM  MORO " - inaczej zwany odruchem obejmowania -występujący w odpowiedzi na gwałtowną zmianę położenia ciała noworodka, nagły hałas, ostry dżwięk. Noworodek reaguje energicznym wyprostowaniem rąk i nóg, wygięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy do tyłu, po czym zaciska pięści, a odrzuconymi wcześniej na boki rękami wykonuje powolny ruch objęcia klatki piersiowej. Nazwa pochodzi od nazwiska austriackiego pediatry Ernesta Moro.
   3-4 miesiące -łatwo odnajduje żródło dżwięku odwraca główkę w stronę z której dobiega hałas.
   4-6 miesięcy- łączy intonację głosu z sytuacją, którą widzi, np wyczuje zdenerwowanie rodzica.
   6-9 miesięcy - zaczyna świadomie eksperymentować z wydawaniem dżwięków.
   9-12 miesięcy - nie tylko słyszy ale i rozumie proste polecenia. reaguje na swoje imię.

czwartek, 2 lutego 2012

Słuch.

Nasz maluszek ma świetny słuch. Doskonale rozróżniają barwy dżwięków lepiej niż dorośli reagują na wysokie tony. Z czasem ta cecha zanika i tylko nie liczni są nią obdarzeni na stałe. Odkryto że do piątego roku życia dzieci patrzą na świat słuchem niż wzrokiem. Nasze maleństwo przepada za stukaniem, pukaniem przedmiotami o stół, wybierze raczej zabawkę która wydaje jakieś dżwięki niż tę cichą dlatego należy stymulować jego rozwój przez pokazywanie różnych dżwięków.

środa, 1 lutego 2012

Smak.

Słodki smak jest zdecydowanie atrakcyjniejszy niż kwaśny czy gorzki zarówno dla dorosłych jak i noworodków. Maluszek poznaje słodki smak. Prawdopodobnie wody płodowe są słodkie jak mleko mamy. Dziecko potrafi poznać słony smak lecz nie wyczuwa gorzkiego czy kwaśnego. Najważniejsze że dziecko nie wie jeszcze czego nie lubi a co może mu smakować. Dlatego warto jak dziecko jest gotowe na rozszerzenie diety podawać różne smaki i nie kierować się swoimi upodobaniami. Należy pamiętać że zmysł smaku stymuluje mózg malca.