poniedziałek, 13 lutego 2012

Rozpoznawanie dolegliwości dziecięcych.


W związku z niemożliwością werbalnej komunikacji objawów chorób różnego rodzaju przez dziecko konieczna jest obserwacja zachowań, które mogą odbiegać od normy. Do najczęstszych dolegliwości dziecięcych są różnego rodzaju bóle takie jak ząbkowanie, zapalenie ucha środkowego, kolka jelitowa jak również bóle pourazowe. Każda z tych dolegliwości wywołuje ból jednakże są one komunikowane przez dziecko w inny sposób.

Bolesne ząbkowanie sygnalizowane jest przez dziecko poprzez wkładanie do buzi przez dziecko różnych przedmiotów w tym również rączek do buzi. Konieczne jest przede wszystkim z zapobieganie, aby dziecko wkładało brudne przedmioty ponieważ skutkować to może wystąpieniem groźnych infekcji.

Podczas wystąpienia u dziecka zapalenia ucha środkowego można zaobserwować między innymi takie zachowania jak pocieranie główką o podłoże, częste kierowanie rączek w stronę uszu oraz nadmierny i nieostający płacz. Do charakterystycznych objawów tej choroby należą wysoka, sięgająca 40 stopni Celsjusza gorączka oraz wymioty. Nieodpowiednio leczone zapalenie ucha środkowego prowadzić może do występowania groźnych dla zdrowia dziecka powikłań.

Bardzo często występującą dolegliwością dziecięcą jest kolka jelitowa. Przyczyna jej występowania nie jest znana. Pojawia się najczęściej w drugim lub trzecim tygodniu życia dziecka i znika w okolicach 4 miesiąca. Najczęściej obserwowanymi zachowaniami dziecka towarzyszącymi kolce jelitowej są nieustający, trudny do uspokojenia płacz oraz podkurczanie przez dziecko nóżek i napinanie brzuszka. Aby złagodzić ból dziecka należy podawać mu przede wszystkim leki uspokajające oraz leki rozkurczające jelita. Ich dobór oraz sposób podawania i dawkowanie powinny być konsultowane z lekarzem.

Bardzo często u dziecka szczególnie w okresie nauki chodzenia mogą pojawić się dolegliwości pourazowe. W przypadku takiego urazu należy przede wszystkim zachować spokój i nie pokazywać nadmiernych emocji. Dziecko znacznie łatwiej się wtedy uspokaja. W przypadku pojawienia się takich objawów u dziecka jak obrzęk lub opuchlizna a także wymioty i omdlenia konieczna jest wizyta u lekarza.
tekst pochodzi ze strony arteris.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz